Metaverse Nedir, Metaverse Hakkındaki Gelişmeler Nelerdir?

Metaverse Nedir, Metaverse Hakkındaki Gelişmeler Nelerdir?

Metaverse nedir, merak edenler için Metaversenin sanal bir evren olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte dijital dünya çok daha fazla ön plana çıkmıştır. Metaverse kelime anlamıyla “Sanal Evren” anlamına gelmektedir.

Gerçek ve sanalın bir araya geldiği, insanların sanal ortamda birbiriyle iletişim kurmalarına izin verdiği Metaverse, son zamanlarda pek çok şirketin dikkatini çeken bir konudur. Bu nedenle Metaverse’nin ön plana çıktığını ve birçok araştırmanın konusu haline geldiğini söylemek mümkündür. Peki Metaverse nedir, Metaverse hakkındaki gelişmeler nelerdir?

Metaverse Nedir?

Metaverse; insanların birbirleriyle iletişim kurdukları, alışveriş yapabildikleri sanal bir dünyadır. Gerçek ve sanal dünyanın bir araya gelmesinden oluşan Metaverse, kullanıcıların internet üzerinden sanal bir dünyaya bağlanmasını olanaklı hale getirmektedir. Metaverse’de ne yapılır merak edenler için kullanıcılar sanal dünya üzerinden alışveriş yapabilir. Bunun yanı sıra insanlar birbirleriyle iletişim kurabilir.

Bunların yanı sıra insanlar, Metaverse üzerinden boş zaman etkinliklerine dahil olabilir. Temel olarak gerçek dünya içerisinde yapılabilen pek çok şey, sanal dünyada da yapılabilmektedir. Birçok şirket, Metaverse kapsamında önemli yatırımlarda bulunmuştur. Bu şirketlerden bazıları; Facebook, Roblox, Microsoft ve Epic’tir. İnternetin gelişiminden sonraki aşama olarak değerlendirilen Metaverse, gün geçtikçe çok daha fazla ilgi görmektedir. Peki Metaverse hakkındaki gelişmeler nelerdir?

Metaverse Hakkındaki Gelişmeler

Metaverse dünyasında gün geçtikçe çok daha fazla gelişme meydana gelmektedir. Öncelikle sanal dünyaya ilgi duyan ve bu konuda yatırım yapan şirketlerin sayısında bir artış meydana gelmektedir. Bu gelişmelerden bazılarını genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Türkiye’nin ilk Metaverse emlak ofisi 2021 yılında açıldı.
  • Metaverse ile ilgili reklam sayılarında artış meydana gelmekte. Özellikle Facebook uygulaması üzerinde gezinti sırasında, Metaverse ile ilgili reklamlar ön plana çıkıyor.
  • Birçok firma, Metaverse’e yatırımlarını arttırmaktadır.
  • Paris Hilton, 2021 yılının son gününde, yeni yılda Metavers’te yılbaşı partisi düzenlemiştir.

Belirtilen örneklerin tamamı, Metaverse hakkındaki gelişmeler içerisinde değerlendirilebilmektedir. Birçok ünlünün Metaverse ile yakından ilgilendiğini ve bu alandaki çalışmalarını arttırdıklarını ifade etmek olanaklıdır. Sunulan örneklerin her biri, Metaverse’de ne yapılır sorusunun bir cevabı olarak da değerlendirilebilir.

Şirketlerin Metaverse Bakışı ve Aldıkları Aksiyonlar

Şirketlerin bir kısmı, Metverse’nin yenilikçi bir alan olduğunu düşündükleri için bu alanda yatırımlarını arttırmaktadır. Bu konudaki en iyi örneklerden bir tanesi Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesidir. Temel olarak sanal dünyada çok daha fazla yer edinmek isteyen Facebook, Metaverse’yi tanıtıcı reklamları platform üzerinden yayınlamaktadır.

Facebook Metaverse içerisinde değerlendirilebilen şirketlerden bir tanesi olmakla birlikte bu konuda atılım yapan farklı şirketler de bulunmaktadır. Facebook’un yanı sıra Microsoft da Metaverse için çok önemli yatırımlar gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra Roblox ve Epic gibi şirketlerin de Metaverse ile ilgili yatırımlarda bulunduğunu ve bu alanda dikkat çeken çalışmalar içerisinde bulunduklarını söylemek mümkündür.


01/04/2022 11:52