Kripto Para Nedir, Kripto Paralarla Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kripto Para Nedir, Kripto Paralarla Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kripto para nedir merak edenler için kripto paraların sanal para olduğunu söylemek mümkündür. Matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanan kripto paralar, merkezi elektronik paraların aksine herhangi bir merkeze bağlı değildir. İlk defa 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, kripto paraların zamanla yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Şu anda Bitcoin’in yanı sıra pek çok Altcoin bulunmaktadır. Kripto paraların üretim süreci madencilik olarak adlandırılır. Bu nedenle kripto para madenciliğinin de yaygın olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Peki kripto para tam olarak nedir, kripto para nasıl işler?

Kripto Para Nedir?

Kripto paraların yaygınlık kazanması, kripto para nedir, kripto para madenciliği nasıl yapılır gibi soruların ön plana çıkmasına neden olmuştur. Takas işlemlerinde kullanılabilen kripto paralar, tamamen dijital bir para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı olmamaları, normal borsa işlemlerinden doğrudan etkilenmemesini sağlar.

Satoshi Nakamoto, 2008 yılında yazmış olduğu bir makalede ilk defa kripto para birimlerinden bahsetmiştir. Bitcoin’e makalesinde yer veren Satoshi Nakamoto, ilk Bitcoin üretimini 2009 yılında gerçekleştirmiştir. 2009’dan günümüze Bitcoin’in büyük bir gelişim göstermesi, pek çok insanın kripto para birimlerine yönelmesine ve bu para birimleri üzerimden yatırım gerçekleştirmesine sebebiyet vermiştir.

Kripto paraların pek çok özelliği bulunmakta olup bu özellikleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Kripto paralar yalnızca sahiplerinin emriyle el değiştirebilir.
  • Kripto paraların herhangi bir merkezi bulunmaz.
  • Kripto paraların sahipliği, sadece kriptografik tekniklerle sahibince ispat edilebilir.

Belirtilen özelliklerin her biri, kripto paraların temel özellikleri olarak karşımıza çıkar. Kripto para nasıl işler sorusu kapsamında, merkezi olmayan sanal para biriminin çeşitli durumlarda mal ve hizmet satın almada kullanılabildiğini ifade etmek olanaklıdır.

Kripto Para Yatırımı

Kripto para yatırımı nasıl yapılır, birçok insan tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Kripto paralar üzerinden yatırım yapmak isteyen kişilerin, her şeyden önce bir kripto para borsasına kaydolması gerekir. Ardından kaydolunan kripto para borsanına nakit transferi yapılmalıdır. Bu transfer ile birlikte istenilen kripto para satın alınabilir.

Kripto Paralarla Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto paralarla yatırım yapanların dikkat etmesi gerekenleri genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Elde bulunan para, risk faktörleri analiz edilerek farklı kripto paralara dağıtılmalıdır.
  • Duygular ikinci planda tutularak tamamen akılcı adımlar atılmalıdır.
  • Düşük fiyata sahip Altcoinler, yalnızca fiyatları düşük diye alınmamalıdır. Bu noktada gerekli analizler yapılmalı ve analizlere göre yatırım gerçekleştirilmelidir.
  • Bilinirliği ve fiyatlamaları öngörülebilir kripto paralara yatırım yapılmalıdır.
  • Zararı durdurma ve kâr hedefi doğru bir şekilde belirlenmelidir.

Belirtilen hususların her biri, kripto para yatırımı nasıl yapılır sorusu kapsamında oldukça önemlidir. Doğru bir yatırım için her bir hususa dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu sayede daha akılcı yatırımlar yapılabilir.


01/04/2022 11:49